Британія тестує вакцину від коронавірусу на людях: як все відбувається та коли чекати на результати

Технологія

У Великій Британії науковці Оксфордського університету відсьогодні почали тестувати вакцину від коронавірусу на людях. Як зазначають дослідники, препарат створили “з нуля” та його розробка відбувалась у безпрецедентно короткі терміни.

Розробники кажуть, що ці випробування покажуть, чи взагалі можлива вакцинація від COVID-19, як саме вони відбуватимуться, розповіло видання The Mirror.

Що таке вакцина від коронавірусу?

Вакцина – це вектор аденовірусної вакцини (ChAdOx1), розроблений Інститутом досліджень вакцини імені Едварда Дженнера при Оксфордському університеті. Він був обраний, як найбільш прийнятна вакцина від COVID-19, оскільки здатен генерувати сильну імунну реакцію від однієї дози та не реплікує вірус.

Це означає, що вакцина не може спричинити інфікування вакцинованої людини та робить її більш безпечною для дітей, людей похилого віку та людей з супутніми хворобами, наприклад, діабетом.

На кому випробовуватимуть вакцину?

Випробування поділять на три головні фази. Перша фаза відбудеться із залученням 510 здорових учасників віком від 18 до 55 років. Частина з них отримає ін’єкцію ChAdOx1, а друга частина – контрольну ін’єкцію, яка не впливає на імунні реакції організму.

Якщо перша фаза виявиться успішною, то дослідники перейдуть до другого етапу – під час якого максимально розширять віковий діапазон учасників. Спочатку залучать людей віком 55-70 років, а згодом і старших за 70.

В третій фазі досліджень візьмуть участь 5 000 волонтерів, старших за 18 років. Лише половині з них зроблять щеплення від COVID-19.

Як довго триватиме тестування?

Винахідники препарату кажуть, що з кінцевим терміном тестування визначитись поки важко, оскільки це залежатиме від результатів та інших факторів на кожній фазі.

“Згідно з оптимістичним сценарієм, восени 2020 року ми вже будемо мати ефективний результат третього етапу дослідів, який покаже, чи ця вакцина здатна захистити від коронавірусу, а також знатимемо, у яких обсягах зможемо виготовляти препарат. Але ці терміни дуже амбітні і можуть змінитись”, – кажуть науковці.

Коли вакцина буде доступною для звичайних людей?

Дослідники не хочуть називати будь-яких прогнозних термінів, коли вакцину зможуть отримати громадяни.

“Наша мета – захистити людей, а вакцина поки не відтестована і її ефективність буде відомою лише тоді, коли ми зробимо щеплення великій кількості людей, а потім “зіштовхнемо” їх з вірусом та порахуємо, скільки з цих людей заразяться”, – кажуть дослідники. Також додають, що говорити про ефективність вакцинації від коронавірусу в принципі можна лише, якщо науковці побачать сильну імунну реакцію на вірус десь до середини травня, тоді можна продовжувати розробки і вирішувати, як виробляти мільйони доз вакцини.

Нагадаємо, спалах нового коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю – COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає – пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом і ця цифра продовжила зростання. Водночас перший хворий із Чернівців успішно вилікувався та був виписаний з лікарні. 

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

уникати контактів з тваринами;
не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *