Законопроєкт про неповернення банків ексвласникам: чому документ закидали правками та коли його розглянуть

Політика

Верховна Рада завтра знову планує зібратись на позачергове засідання. Дистанційне голосування депутати поки що не опанували, тож зберуться не віртуально, а реально – в масках і рукавичках. Покликали навіть “Книгу рекордів України”.

Рекордні 16 тисяч правок від депутатів назбиралося цього тижня до закону про неповернення банків колишнім власникам. Документ від України вимагає ухвалити Міжнародний валютний фонд. Натомість обіцяє таки надати нам кредит, можливо навіть більший, ніж очікували. Частина депутатів та президент закликають підтримати закон, аби врятувати економіку. Інші навпаки – лякають непоправним ударом для економіки, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Абсолютний рекордсмен за кількістю поправок в історії Верховної ради.  Усе це – про закон щодо неповернення банків колишнім власникам. Закон, який МВФ ставить як умову для отримання траншу. Закон, який викликав неабиякі дискусії в парламенті та вже спровокував уже згадані рекорди правок.

Коротко зміст закону можна вмістити у кількох коротких тезах: націоналізований банк – власник ніколи не зможе повернути чи відновити його роботу. Заблокувати введення тимчасової адміністрації чи продаж майна збанкрутілого банку через суд – більше не вийде. Власник матиме лише право на матеріальну компенсацію, якщо, звісно, доведе незаконність рішення держави.

Саме у такій версії в першому читанні 30 березня закон і ухвалила Верховна рада. Його підтримали частина депутатів зі “Слуги народу”, “Голос” і “Європейська солідарність”, яка напередодні обіцяла за документ не голосувати. Не підтримали знову ж таки частина “слуг”, ОПЗЖ та “Батьківщина”. На першому читанні протистояння не закінчилось. Цього тижня стало відомо, що у документ подали 16 тисяч правок.

Ольга Василевська-Смаглюк подавала свою версію закону. Зокрема про те, що він би не мав зворотної сили. Рада ці пропозиції не підтримала – тому Ольга запропонувала понад півтори тисячі правок в уже існуючий. 

“У результаті агресивних дій Нацбанку з ринка було виведено більше 90 банків. Втрачено більше 130 мільярдів вкладів громадян. Це саме ті громадяни, які оскаржують своє право на володіння майном і грошима, під час агресивних і почасти протизаконних дій Валерії Гонтарєвої під керівництвом тодішнього президента Петра Порошенка”, – вважає вона.

Частина таких епізодів, каже, досі розслідується правоохоронцями. А закон натомість дає ексчиновникам амністію. До того ж чинна редакція не дозволяє власникам відстоювати свої інтереси навіть якщо суд визнає дії Нацбанку незаконними. Мова йтиме лише про фінансові компенсації – визнають юристи.  Частина експертів натомість певна – такий механізм цілком  життєздатний.

“Приватбанк” націоналізували 2016-ого. Нині це рішення Ігор Коломойський оскаржує і вже виграв низку судів. Втім у інтерв’ю виданню “Новое время” бізнесмен заявив – із депутатами на тему закону навіть не спілкувався.

“Наскільки я знаю, вони симпатизують Україні. Я нікого ні про що не просив. Я б назвав цей закон антиукраїнським. Торгівля суверенітетом і Конституцією за 30 срібняків, правда, дуже дорогих”, – каже він.

МВФ прямо назвав цей закон ключовим для отримання траншу.

“Я не вважаю, що нам хтось диктує умови. Це просто дає нам можливість під час кризи пройти її м'яко в умовах обмеженого фінансового ринку. Раніше можна було обійтися і без МВФ – без розміщення євробондів. Але зараз такої можливості немає”, – вважає економіст Анатолій Амелін.

Уряд, твердять депутати, уже вимушений переглядати бюджет , що українці в понеділок побачать у змінах до цього документа. Наразі законопроект із правками має пройти профільний комітет  парламенту і розібратися з тими 16 тисячами правок.

Нардеп Антон Поляков автор аж 6033 пропозицій. Закон вважає антибанківським та неконституційним.

“Судові рішення не будуть мати жодного значення, а перш за все матимуть значення рішення Нацбанку, постанови Кабміну, Мінфіну, Держфінпослуг, необмежені повноваження прописані у керівництва Нацбанку, тобто керівництво Нацбанку і глава Нацбанку. У принципі главу Нацбанку можна буде зіставити з прем'єр-міністром або президентом. Тому що він буде впливати на всю нашу фінансову кровоносну систему і при цьому 0 відповідальності”, – каже він.

То ж, найімовірніше, узгодити все швидко у монобільшості шансів нема. І в понеділок, на позачерговому засіданні Верховної  Ради його точно не розглядатимуть.

Олександр Романюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *