Власників архітектурних пам’яток планують змусити дотримуватися охоронних зобов’язань

Події

Міністерство культури та інформаційної політики України планує законом прописати правила гри на ринку архітектурних пам’яток, щоб уникнути зловживань, оскільки більшість замків і палаців в Україні перебувають у жалюгідному стані. Тепер власників хочуть змусити дотримуватися охоронних зобов’язань та вкладати гроші у пам’ятку, а не свідомо її знищувати.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

У маєтку Грохольських-Терещенків (Житомирська область) власник – московська церква – поставив всюди хрести, а на закладені цеглою вікна – ікони. Церковники облаштували лише те, що під храмом, а решта приміщень валиться. Водночас громада звернулася до прокуратури, щоб з'ясувати можливість повернення маєтку у свою власність.

Заступниця голови Червоненської ОТГ Олена Поліщук розповідає, що те, що на територію маєтку можуть зайти туристи – її особиста заслуга. Раніше хвіртка була на замку.

Громада хоче отримати маєток для створення єдиного туристичного комплексу. Навіть знають, де знайти гроші на відновлення, але церква невблаганна. Просто мати тут храм – їм замало, передати палац громаді відмовляються.

Епоха розквіту маєтку Карницьких (Житомирська область) закінчилася ще сто років тому, але поки тут була школа, то були на місці і мармур, і кахлі, навіть подекуди оригінальні люстри. Остаточно занепав палац вже після його продажу.

Голова села Рогачі Микола Нестеренко за п'ять років свого головування власника маєтку не бачив жодного разу і  взагалі дивується, як такі приміщення можна передавати без жодних зобов'язань.

Так званий замок Барона у самому  серці Києва теж уже давно у приватних руках, його так само намагаються продати. Однак для збереження архітектурної пам'ятки нічого не зроблено.

Власність та статус пам'ятки не повинні впливати на стан збереження об'єкта, кажуть у Мінкульті. Щоб унеможливити перебудову палаців на свій смак у міністерстві взялися за зміни до законів

“Щодо пам'яток, що в Італії, що у Франції та в інших країнах: якщо ти викуповуєш її у приватну власність, там дуже багато зобов'язань. Вони чітко приписані і велика відповідальність. За кожне порушення прийде поліція. Пам'ятку не можна просто відремонтувати, надбудувати три поверхи, балкони… І поки ці вимоги у нас не прописані у законі, дуже часто ми маємо справу саме з намаганням довести до руйнації пам'ятку для того, щоб потім використати цю площу під нове будівництво”, – зазначила заступниця міністра культури та інформаційної політики України Світлана Фоменко.

Чинадіївський замок (Прикарпаття) – один з небагатьох вдалих прикладів, коли архітектурна руїна у приватних руках перетворилася на замок, де збережено автентику. 20 років тому митець Йосип  Бартош узяв замок в концесію. Йому  вдалося  не лише врятувати історію, а й перетворити замок на мистецький простір. Нині у ньому проходять два  фестивалі, художники збираються на пленери.

В Україні орієнтовно 170 тисяч об'єктів культурної спадщини і 80% з них потребують реставрації. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *