Соціологи визначили роль смартфонів у спілкуванні батьків та дітей: декілька порад експертів

Події

У літніх батьків та дорослих дітей в сучасності є проблеми у спілкуванні. Які труднощі є, звідки вони беруться, який мають вплив смартфони та доступ до Мережі та що можна зробити, аби покращити стосунки між поколінням – усі ці питання ТСН.ua обговорив з соціологами, у рамках спецпроєкту “Зв’язок поколінь” з компанією “Київстар”.

Вплив Інтернету на спілкування літніх батьків та дорослих дітей

Соціолог Олександр Шульга розповів, як і чому змінилось спілкування батьків та дітей.

“Якщо ми говоримо про спілкування, то наші засоби масової комунікації дозволили нам бути набагато ближче одне до одного, коли ми не поряд”, – зазначив експерт.

Нові месенджери та засоби зв’язку дуже допомагають у цьому.

“2015 року 58% українців віком 55+ взагалі не користувались інтернетом, а вже наприкінці 2019 таких було тільки 38%. І це є суттєвим зниженням”, – каже він.

Соціологи прогнозують, що найближчим часом ще більше літніх людей візьмуться за ґаджети. “У нас відбувається діджиталізація всіх поколінь, від молоді швидше, а від старшого покоління повільніше, але вона є”, – розповів Шульга.

За словами соціолога, старше покоління опановує інтернет та засоби масової комунікації ривками. У відповідь на негативні події, а не навпаки. Наприклад, коли в Україні почалась війна, родини були розділені. Ті, хто перебував на Донбасі, на непідконтрольній території і в Криму, стали раптово використовувати Інтернет не тільки як засіб інформації, бо не вірили телебаченню, але і як комунікації: “Мессенджер”, “Вайбер”.

“Я прогнозую, такі дані подають оператори та інтернет-провайдери, що люди різко стали проводити більше часу в Інтернеті, але їх буде ще більше. Коли немає онлайн-зв’язку – люди розділені, а так старше покоління слідом за молодшим переходитиме до спілкування за допомогою Мережі”, – пояснив соціолог.

Зараз діти не завжди мають час їхати до батьків, але ґаджет під рукою – завжди. І смартфони все більш необхідні старшому поколінню.

Проблема зв’язку дітей та батьків з’являється ще у дитинстві

Соціологи зазначають, що проблеми батьків та дітей можна помітити, коли діти ще у підлітковому віці. Голова правління Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка Ольга Балакірєва надала результати опитування учнівської молоді в межах міжнародного проєкту “Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді” (HBSC), які характеризують стосунки між поколіннями.

“На сьогодні важливим фактором формування щасливої та гармонійної особистості є не лише наявність батьків та забезпечення ними базових потреб (їжі, одягу, житла), а й їхня емоційна залученість до процесу зростання дитини. Психологічна підтримка з боку рідних – можливість бути почутим, отримати пораду та/або підтримку у складній життєвій ситуації – становлять основу благополуччя дитини”, – йдеться у дослідження.

Також у роботі соціологи визначили, наскільки дітям легко розмовляти з батьками на важливі теми.

Виявилося, що найлегше спілкуватися хлопцям та дівчатам (88,3% опитаних) з матір’ю. Тим часом, із батьком на серйозні теми розмовляють 81,6% хлопців та 71,3% дівчат. 

“Цей показник знижується ще більше для нерідних батьків – близько половини тих, у кого є нерідний батько або нерідна мати, повідомили, що їм “легко” або “дуже легко” говорити з ними на важливі теми”, – уточнили у дослідженні.

Також соціологи дослідили, як проводять час сучасні діти та батьки. 

“Найчастіше спільною сімейною справою є харчування, розмови та перегляд телевізора або відео – переважна більшість опитаних зазначає, що це відбувається раз на тиждень або й частіше. Також майже три чверті згадали спільні сімейні прогулянки раз на тиждень або й частіше.

Тож в більшості сімей підлітки відчувають інтерес із боку батьків і це стимулює розвиток соціальних цінностей”, – уточнили експерти.

Це дослідження провели 2019 року, і його результати показують, що діти спілкуються з батьками доволі часто, і самі батьки виступають ініціаторами.

Однак для більш старшого покоління це скоріше рідкість, бо раніше батьки були більше зайняті і не мали часу на спілкування. Також це не було закладено у культурі: діти мали розважати самі себе й відвідувати позакласне навчання, поки батьки були зайняті роботою та дачею. Тому вже зараз дорослі діти мають вчити спілкуванню своїх батьків, і в цьому їм допоможуть смартфони.

Що буде, якщо старше покоління опанує смартфон

Ольга Рябчук з Ірпеня почала активно користуватися соцмережами після того, як вийшла на пенсію. Зараз їй 66 років, і нещодавно син, щоб розважити маму, подарував їй перший смартфон. За словами сина, спершу мама зареєструвалась у Фейсбуці та додала старих знайомих у друзі. Майже одразу вона стала робити багато дописів та публікувати фото зі своїх посиденьок з друзями.

За допомогою соцмережі Ольга знайшла нових друзів у новому місті і тепер вона проводить з ними багато часу. Вони разом займаються спортом та відвідують виставки та театри.

Особливо Ользі ґаджет допоміг, коли народився її онук у Німеччині: завдяки відеозв’язку вона змогла почути дитину за 20 хвилин після пологів.

У смартфоні жінка навчилась робити відеодзвінки, робити та публікувати фото та відео, та користуватися календарем. У Ольги щільний графік різних активностей, які вона зазначає у календарі на смартфоні, а для чоловіка, який не опанував ґаджети, жінка зробила паперовий календар, щоб він її не загубив.

Ольга зажди на зв’язку зі своїми подругами, які живуть у Києві, вони спілкуються відеозв’язком у режимі конференції.Жінка мріє, щоб усі люди пенсійного віку вчилися користуватися смартфонами та не випадали з життя, бо на пенсії все тільки починається.

Чому вчить онлайн-школа “Київстар”

Компанія Київстар запустила онлайн-школу “Смартфон для батьків”. У програмі є 10 простих відеоуроків, які навчать літніх людей опанувати новітній ґаджет. Кожен урок присвячений різним навичкам: від найпростіших до більш складних.

Наприклад, у цьому відео вчать користуватися фото та відео. Ведучий показує різницю між фронтальною та основною камерою. Розповідає, як увімкнути запис відео, записати його та куди можна надіслати.

Основні поради:

знімайте багато разів
шукайте гарне освітлення
розмістіть людей у кадрі ліворуч або праворуч від себе
експериментуйте
знімайте відео.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *