Що заважає і як налагодити зв'язок між батьками та дітьми: поради експертів та роль ґаджетів

Події

Останніми роками все сильніше видно розрив поколінь, батьки і діти не знаходять спільних тем для розмови і родинні зв’язки втрачаються. ТСН.ua спільно з “Київстаром” у спецпроєкті “Зв’язок поколінь” піднімає проблему відсутності сталого спілкування між дітьми та батьками і розповідає, як все можна вирішити за допомогою сучасних технологій.

У чому проблема

На думку сімейної психологині Марії Мельник, останнім часом дуже інтенсивно розвиваються технології, і між поколіннями виник неймовірний розрив.

“І поки дорослі діти йдуть в ногу з часом і технологіями, їхні батьки сильно відстають. Тому вони часто взагалі не розуміють, чим живуть їхні діти і тим більше онуки. Вони відчувають цей розрив і дуже часто відчувають свою непотрібність”, – каже експертка.

Своєю чергою, гештальт-терапевтка, яка працює з поколінням 50+ Вікторія Підгорна-Горновська вважає, що проблема покоління 50,60,70 + в тому, що у них не налагоджені стосунки зі своїми дітьми.

Батьки страждають через непорозуміння, через те, що вони не можуть прилаштуватися в житті дітей, відчувають, що діти віддаляються і дратуються через них. Та батьки не знають, як бути і що з цим робити.

“Часом діти самі направляють батьків до груп із психології, де їх можуть навчити цінувати своє життя та поважати себе, пізнавати свої особисті потреби, дізнаватися, що таке межі особистості. І якщо батьки йдуть до фахівця, то спілкування відразу дається легше”, – зазначила вона.

Як налагодити стосунки з батьками

Психотерапевтка Мельник дає такі поради, як налагодити контакт з дорослими батьками:

Змиріться з тим, що ви будете спілкуватися без якогось взаємного розуміння. Ми можемо приходити до батьків з прийняттям і з розумінням того, що вони не завжди нас зрозуміють.
Не дискутуйте з ними і не вчіть їх жити. Батьки вже не здатні змінитися і нам важливо зрозуміти це.
Люди пенсійного віку бояться просити про допомогу. Раніше вважалося, що прохання про допомогу – це абсолютна поразка. Вони досі не вміють просити, не вміють зізнаватися в тому, що їм важко і тому потрібно бути дуже делікатним, часом навіть трохи здогадуватися, що їм потрібно, і намагатися якось допомагати.

Також є відсоток токсичних людей, у яких є залежність (алкогольна чи будь-які інші), з якими неможливо налагодити стосунки. І, можливо, не варто і намагатися. Адже вони самі обрали дуже трагічний, нищівний спосіб життя і неможливо їх від цього врятувати – їх потрібно залишити в спокої.

А гештальт-терапевтка Вікторія вважає, що для того, щоб правильно спілкуватися з батьками, важливо знати деякі речі.

По-перше, зрозуміти, що з усією любов’ю до батьків, з повагою до того, що вони вас виростили і виховали, є певна межа близькості з ними. 

У тому разі, коли хтось з батьків продовжує контролювати, наполягати, нав’язувати свою думку дорослій дитині, він робить гірше обом. Дитина ще більше віддаляється, а батьки страждають.

Запорука гарних стосунків – певне дозування присутності в особистому просторі кожного.

Також вона розповіла, як побудувати гарні стосунки, і уточнила деякі правила.

Правило перше: не варто поліпшувати і модернізувати батьків. Це марно. Якщо звичайно сам батько не хоче, але це одиниці.

Батьків не потрібно переконувати, примушувати їх змінювати свої погляди. Не варто їх вмовляти жити по-іншому, бути сучасними, правильними, кращіми, не треба вимагати їх змінюватись. Краще визнати, що вони ось такі які вони є, змиритися та не переробляти.

Правило друге. Для безконфліктного спілкування з батьками похилого віку важливо триматися на певній відстані. Треба навчитися в діалозі обирати таку дистанцію, щоб не порушити іншого і не поранити себе.

Якщо батьки багато років порушували особисті межи дитині, намагалися контролювати її життя, їм треба зрозуміти, що зараз це тільки погіршить стосунки. Дорослу дитину треба відпускати, поважаючи її власні думки та рішення. Це називається сепарацією, і це поступовий процес.

Завжди треба розмовляти одне з одним, намагаючись почути і бути почутим.

У відповідь на поради ліпше спокійно відповідати: “Я вже виріс. Дякую, я Вас почув, та водночас я роблю так, як я вважаю за потрібне і беру за це відповідальність”.

Коли поступово, але наполегливо ми повідомляємо батькам про свої межі – стосунки перебудовуються. Природно, що у батьків може виникати образа та роздратування. Людині, яка звикла, що немає кордонів, стає прикро, коли вони починають вибудовуватися.

Правило третє. Спілкування має бути легким, не чіпати суперечливі чи болючі питання.

Не намагайтеся розкрити повністю душу, як це було в дитинстві або як хотілося б в дитинстві.

Також варто уникати тих тем, які для вас емоційно складні. Якщо ви знаєте, що в якомусь питанні ви з батьками не зійдетесь, а вони будуть наполягати – уникайте таких тем.

Бережливе, не завжди глибоке спілкування з батьками – це нормально.

Як впливають технології

Експертка вважає, що спілкування з батьками телефоном або через скайп проходить легше, ніж наживо. Якщо раніше ми говорили, що це віддаляє і роз’єднує, то зараз, ті хто мало спілкувався і не хотів приїжджати, може просто зателефонувати. І це набагато легше.

Але все одно важливо прислухатися до себе, чи є у тебе зараз сили для спілкування. Варто мати ресурс для того, щоб приділяти увагу іншій близькій людині, аби спілкування було щирим.

Приклад успішного опанування технологій 

Альберт Сергійович Ісаков з міста Харкова навчився користуватись смартфоном і тепер завжди на зв’язку з донькою та онуком, які живуть у Києві.

Альберт полюбляє кататися на роликах та мріяв побачити Париж, і його онук Олексій здійснив його мрію. Він повіз дідуся кататися на роликах під Ейфелевою вежею.

Він багато де працював, захистив кандидатську дисертацію, але новітню техніку не опановував, аж поки у 87-річного чоловіка не з’явився смартфон. Він і раніше захоплювався фотографією, але тепер це стало набагато простіше. Коли Альберт навчився користуватися зручним ґаджетом, його життя стало ще цікавішим.

Онук чоловіка каже, що дідусь надсилає йому свої фото, і навіть коли вони далеко один від одного, Олексій знає, як справи у Альберта.Як навчити своїх батьків користуватися смартфоном

Компанія “Київстар” запустила онлайн-школу “Смартфон для батьків”. За допомогою простих і зрозумілих роликів на YouTube з конкретними інструкціями, ваші батьки зможуть навчитися користуватися смартфоном, що полегшить ваше спілкування.

Наприклад, у цьому ролику пояснюють, як підключити Інтернет до телефона.

Онлайн- школа “Київстару” навчить ваших літніх батьків такому:

Як встановлювати пароль на смартфон, щоб ні в кого не було до нього доступу.
Робити гарні фото та викладати їх у соцмережі.
Спілкуватися в месенджерах та надсилати аудіо- й відеоповідомлення.
Знаходити необхідну інформацію у пошукових сервісах.
Ставити фото близької вам людини на екран.
Купувати квитки на потяг або записуватися до лікаря, не виходячи з дому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *