Наслідки повені на Прикарпатті: пошкодженими залишаються сотні кілометрів доріг та майже 300 мостів

Події

Через повінь на Прикарпатті зруйнованими та пошкодженими залишаються сотні кілометрів доріг, укріплених берегів та майже 300 мостів. Два села досі повністю відрізані від світу, шість – частково. І дотепер не минула загроза нових зсувів. Крім того, вода стоїть у ще понад сотні підвалах.

Як долають лихо і на що сподіваються люди, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

У високогірному Яворові шість зруйнованих та пошкоджених мостів, численні зсуви ґрунту. Один із них перекрив під'їзд до присілка – хат, що збудовані на схилах. Від транспортного сполучення відрізані з десяток обійсть. Воду та продукти люди носять на плечах. Вони розповідають, що рятувальники техніку їм прислали, але дістатися сюди вона ще не може. 

“Людям в лікарню треба йти. Пристарілі є, старші люди. Дорога мусить бути”, – зазначає мешканка с. Яворів Світлана Мицканюк.

Жителі Яворова та сусідньої Снідавки згуртувалися і своїми силами, як могли, вже відновили один з переїздів через річку, де вода знесла міст. Свою допомогу людям запропонували місцеві підприємці, які мають потужну техніку: ремонтуватимуть розмиті дороги та берегоукріплення, розчищатимуть зсуви. Відновлювальні роботи, кажуть, могли би йти ще швидше, якби на місці було достатньо будматеріалу.  

“Мають підприємці отримати права добувати камінь в горах, щоб місцевий камінь використовувати на будівництво доріг, на берегоукріплення. Дуже смішно виглядає везти камінь з Рівного чи ще звідкись. Тоді вартість у 10 разів дорожча, ніж видобувати його тут, на місці”, – зазначає депутат з партії “За майбутнє” Олександр Шевченко.

У Яворові спершу доведуть до ладу міст. Водночас розчищатимуть зсуви. 

У сусідньому селі Річка частина берегоукріплень була збудована ще за часів Радянського Союзу. Місцеві кажуть, що вони були настільки міцними, що коли під бурхливою водою почали сипатися бетонні плити, наче доміно, своїм очам не повірили. 

Вода знищила берегоукріплення у дев'ятьох місцях та три мости, зруйновані кілька кілометрів дороги. Мешканці Річки переконані, що інфраструктура не витримала, оскільки її зробили, не враховуючи особливостей гірських річок. Тому вода і прорвалася на село. 

Зсуви ґрунту тут вражають своїми масштабами – 66 на село.  До одного з присілків по дорозі, де їздили легковики,   тепер навіть ходити страшно. Водночас деяким хатам загрожує ще один зсув. Перелякані селяни показують відео, як перенасичена дощовою водою земля на горі спершу вкривається гігантськими тріщинами, наче порубана сокирою, а потім починає повзти. 

Однак експерти вже попереджають, що відбудовувати дорогу до цього присілка – надзвичайно складно і дорого. Та й зсувні процеси на горі вже навряд чи зупинити. Людям тут жити просто небезпечно, тому потерпілих звідси радять переселити у безпечніше місце.

Скільки у селі Річка на відновлювальні роботи потрібно коштів – ще рахують. У Яворові теж поки приблизні цифри, але вони – величезні. 

“Акти обстеження (щодо людей, які постраждали – ред.) ми тільки почали робити. А так по збитках – десь близько 30 млн грн, я думаю”, – зазначає Валерій Коцелівський, сільський голова с.Яворів.

Постраждалі села чекають допомоги від держави і сподіваються, що цього разу інфраструктуру відновлюватимуть без фатальних помилок.   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *