На заробітки попри карантин: чому Україні не вигідно затримувати трудових мігрантів вдома

Події

Через карантин до України повернулися до 400 тисяч трудових мігрантів. Але запаси під матрацами закінчуються, безробіття в Україні поповзло вгору, тож люди почали шукати способи, як знову перетнути перекритий кордон. Європейці  готові оплачувати навіть чартери, державі це не до вподоби, але чи зможуть заробітчан закрити вдома, дізнавався ТСН.Тиждень.

Тисячі українських  заробітчан поверталися з Польщі наприкінці березня, щоб устигнути  додому до закриття кордонів водіям давали хабарі. Нині навпаки – платять, щоби в’їхати до Польщі. Без власного авто за дорогу, приміром, з Сум до Вроцлава, доводиться платити майже 5 тисяч гривень. Але такі розцінки та двотижневий карантин, який обов’язково повинні пройти всі, хто приїхав до Польщі, нікого не лякають.

“Цей рік обіцяли 12 злотих на годину. Я більше зароблю, ніж в Україні. В Україні вже не хочуть платити. Вже й мінімальну тяжко заробити”, – каже Любов.

Любов із Миколаївщини  показує  квартиру в якій, вона та ще 11 українців вже  третій день  на обсервації. Роботодавці оплатили житло, ще й з харчами допомагають. У Польщі катастрофічно бракує рук для  збору врожаю. На цьому підприємстві потрібно пів тисячі робітників. Мають менше сотні.

“Без українців я не зможу зібрати врожай!  Робітники, з якими я працював не один рік, нині не можуть доїхати до мене. Багато фермерів на межі банкрутства, адже нікому збирати врожай”, – скаржиться власник польської агрофірми Анджей Литвинчук.

Щороку до Польщі їде до двох мільйонів наших трудових мігрантів. Без них ВВП цієї країни впаде мінімум на відсоток. Тому польські роботодавці почали за всій кошт привозити українців, готові навіть замовити чартери. А цього тижня  консульство  навіть почало приймати документи від українців на візу онлайн.

У Фінляндії цьогоріч через  карантин полювання на чорниці, яке давало змогу на місяць заробляти до трьох тисяч євро на двох,  під загрозою. Українка Анна вирішила не чекати, вона  вже у Фінляндії.  Всьоме.  Завтра їй нарешті можна ставати до роботи. Позаду двотижнева обсервація. Добиралася через Мінськ.

“Люди їдуть з Києва на автобусі до Мінська, від 60 євро коштує квиток. У Мінську в аеропорту їх перевіряють і вилітають до Фінляндії. Це зараз, на початок травня, єдиний спосіб, і він зараз діє”, – кажуть люди.

Через Білорусь  прибувають дедалі  нові  рейси з українськими заробітчанами. Саме на наших працівниках, як виявилося, тримаються тисячі фінських ферм. Для них українці – запорука виживання. І хоча у фінів зараз високий рівень безробіття, на поля вони не квапляться.  Зарплату – близько восьми  євро за годину – вважають замалою.

“Фін зараз отримує допомогу 800 євро по безробіттю. Чи є йому сенс йти на ферму – немає!” – кажуть у Фінляндії.

Іще на початку березня Фінляндія взялась організовувати спеціальні чартерні рейси для перевезення наших робітників. Фермери оплачувати і переліт, і  двотижневий карантин. Та вилетіти вдалося лише першим двом сотням заробітчан. Далі процес чомусь зупинився. А цього тижня ледь не зірвався політ із Києва до Лондона, організований британським роботодавцем. Піднятися в небо літаку за дві години до вильоту без пояснень заборонила Державіаслужба. Згодом причиною перевізнику назвали зміну номера рейсу.  В очікуванні люди  пробули до пізнього вечора й таки вилетіли.

Через проблеми з рейсами та заяви урядовців  спалахнула палка дискусія. Так, в одному з інтерв’ю прем’єр виступив проти того, щоб українці їхали на сезонні заробітки на час карантину. А в МЗС пояснили  – це заради безпеки самих українців.

“Зараз зусилля уряду спрямовані на те, щоб повертати українців з-за кордону. Тому нелогічним виглядає на тлі вивезення українців до країн, де продовжується пандемія”, – каже міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Скасування рейсів у соцмережах розцінили як тиск. Правозахисники взагалі назвали це порушенням Конституції. А експерти з міжнародного працевлаштування побачили в забороні рейсів іще більше ризиків.

Чи то злякалися таких прогнозів, чи просто не встояли перед умовлянням європейців, але цієї середи влада різко змінила риторику. Президент Володимир Зеленський обговорив зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою особливий режим приїзду наших заробітчан. Уряд заявив  –  готовий до перемов із країнами, які  покличуть  наших на сезонні роботи. Відповідальним призначили  віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка.

“Запропонувати найбільш активній частині цієї робочої сили європейський рівень зарплат ми зараз не можемо, але і штучних перешкод не будемо створювати”, – запевнив Пристайко.

Утім без заробітчан не протягне й Україна  – лише торік вони переказали валюти в Україну  від 13 до 15 мільярдів доларів.  Порівняйте це з поки що неуспішними спробами влади отримати бодай 5 мільярдів від МВФ, і значення заробітчан для країни буде важко переоцінити. До того ж МВФ – це ще й купа умов. Та й  гроші позичені, а заробітчанські транші точно повертати не треба. Хоча думка про те, що єдиний товар, який Європа хоче від України, це робочі руки, нікого тішити не може.

Кореспондентка ТСН.Тиждень Оксана Радіонова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *