Кадровий голод: в Україні не вистачає понад дві тисячі суддів

Події

Тисячі п'яних за кермом та хуліганів уникли покарання, оскільки судити їх було нікому. У семи судах – взагалі жодного служителя Феміди, ще у восьми є, але судити не мають права. Загалом же в Україні не вистачає понад дві тисячі суддів.

Чому так сталося і доки триватиме, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Валентина Троцюк – нова і єдина суддя Радивилівського райсуду. Майже рік тут не було жодного засідання, бо нікому було проводити. Тамтешні судді пішли у відставку, відряджені мали право судочинства лише рік. І якщо справи ще кримінальні можна скеровувати в інші суди, то інші – не розглядалися.

“На сьогодні у провадженні є десь близько 1100 справ про адміністративні правопорушення і близько тисячі цивільних справ”, – зазначила Валентина Троцюк.

Люди чекали розлучень, аліментів, спадщини, а дрібні хулігани, сімейні дебошири та п'яні водії залишалися безкарними. 

“За нашими підрахунками близько 600 правопорушників уникнули відповідальності”, – зауважив керівник апарату Радивилівського районного суду Юрій Мартин.

Термін притягнення згідно з законом – три місяці.

Зокрема, весною не могли позбавити батьківських прав Вероніку. У неї – п'ятеро дітей. Вона на них підіймала руку, психологічно тиснула, пила. У службі у справах дітей зазначили, що, на щастя, поки чекали суддю – вдалося прилаштувати дітей у спеццентри і не повернути матері. Напередодні вона з ножем напала на співмешканця. 

“Під час сварки спричинила ножове поранення потерпілому, внаслідок якого останній помер”, – повідомив керівник слідчого відділення Радивилівської поліції Сергій Ясинський.

Наразі Вероніка перебуває в слідчому ізоляторі. Однак коли почує вирок за вбивство і коли її зможуть позбавити прав на дітей – невідомо. Бо хоч суддя уже і є, але судити не може: ще не присягла. 

“Близько 7 тисяч посад суддів в Україні. Зараз наразі працює 4 900 суддів. Тобто, ви самі відчуєте, який шалений кадровий голод”, –  розповів заступник голови Ради суддів України Єгор Краснов.

Після присяги могли б відновити роботу вісім судів з 15 паралізованих в Україні. Але дата відновлення поки що невідома. Та й один суддя на район – замало.

Про стоси справ говорить вже суддя Гощанського райсуду. Він чекає призначення колеги, бо тут майже два роки єдиний. По штату має бути три. Тому суддя працює ненормовано. Його рекорд – майже 70 засідань за адмінматеріалами у день.

“Європейські стандарти і ті розрахунки, які проводить Державна судова адміністрація, – до 200 справ має бути навантаження судді в рік, а в нас така статистика: 140 в місяць”, – зазначив суддя Гощанського районного суду Дмитро Пацко.

До того, як став тут єдиним суддею, – його колеги пішли у відставку, а сам Дмитро Пацко чекав продовження повноважень – Гощанський суд півтора року теж був паралізований.

Серед сотень правопорушників, які тоді уникли відповідальності, був місцевий священник. Отець Дмитро на свято Дмитра біля села Дмитрівка вчинив п'яну ДТП одразу з чотирма автівками.

“Справа щодо отця Дмитра була закрита у зв'язку із закінченням строку притягнення до відповідальності”, – повідомила заступниця керівника апарату Гощанського районного суду Юлія Іщенко.

Щоб судова система запрацювала, потрібна вища кваліфікаційна комісія суддів. В Україні її зараз немає взагалі. Суддів призначають за рекомендаціями колишньої, уже розформованої. Кандидатів на суддівські посади – 467. А  треба щонайменше вчетверо більше. Нову комісію створити не можуть, бо до законодавства внесли зміни, і щоб її сформувати – треба міжнародних представників.

“Ці міжнародні інститути не делегували своїх представників до своєї комісії, тому вона фактично вона взагалі не була створена”, – зазначив Єгор Краснов.

Тому знову очікують змін до закону про судоустрій і статус суддів. Коли це буде – теж поки без відповіді.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *