Бурштинові лоти: чому переможець аукціону може залишитися без грошей та спецдозволів

Події

Перші бурштинові ділянки потраплять на аукціон 17 липня. Таким чином спецдозвіл на видобуток “сонячного каменю” може придбати кожен українець. Принаймні так запевняють у Держгеонадрах.

Однак є ймовірність, що переможець аукціону залишиться і без грошей, і без спецдозволів, про це йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Раніше за незаконний вплив над землями, де є поклади бурштину, влаштовували перестрілки. Бурштинова лихоманка охоплювала тисячі людей з усієї України. Щоб видобувати “сонячне каміння”, люди рили канави розміром немов річки. Попри це з надр витягли не все, ще залишилися чималі поклади бурштину. Тепер ними користуватися може кожен українець. Однак для цього на сайті “Прозорро” треба викупити геологічну інформацію та аукціонну документацію. Це понад 120 тисяч гривень на одну ділянку. Ще є так званий гарантований вклад, який в разі відмови не повертається.

Початкова ціна бурштинового лоту – понад 300 тисяч гривень. Спецдозвіл на видобуток видається на п'ять років, цей термін можна продовжити.
 
Юрист Андрій Вєдров з селища Клесів, де є найбільші поклади бурштину в Україні, вважає, що навіть офіційний дозвіл цей ринок з тіні не виведе. 
 
“Це надасть тільки право бути присутнім на тій території, щоб правоохоронні органи не зачіпали”, – зауважує юрист.

А проконтролювати скільки саме видобудуть фактично нереально, впевнений Вєдров, прозвітувати ж можуть значно менше. Місцеві ж навіть у прозорий аукціон не вірять. 

Водночас у Державній службі геології та надр України переконують про користь: у рази знижені податки для покупця спецдозволу, а  для місцевих бюджетів надходження.

“30% орендної плати буде відраховуватись на потреби місцевих громад, що дуже важливо”, – додає голова Дежгеонадр Роман Опімах.

Однак насторожує юристів викладена інформація про ділянки на “Прозорро”. Кажуть, ті, хто не орієнтується на цій місцевості, мало що зрозуміють.  
 
“Дуже мало інформації щодо самої ділянки, немає такої геолокації, яка би точно давала уяву, який же обсяг і про що ми, власне, говоримо”, – зазначає юрист Юрій Ткачук.

Водночас місцевий юрист зазначає, що аукціонні ділянки аж до 2024 року має право розробляти лише держпідприємство “Укрбурштин”.

“Координати, які вказані в документації на сайті “Прозорро” збігаються якимось чином з земельними ділянками, на які видано спецдозвіл підприємству “Укрбурштин”, – розповідає юрист Андрій Вєдров.
 
А це означає, що переможець аукціону може залишитися і без вкладених грошей, і без спецдозволу. Бо мати їх два на одну ділянку – неможливо.
 
“Виглядає так, ніби це зроблено під конкретні бізнес-інтереси. Ми говоримо про сотні мільйонів доларів”, – зауважує Юрій Трачук.
 
Своєю чергою, у Держгеонадрах повідомили, що фахівці перед аукціоном все перевіряли і збігів з іншими спецдозволами виявлено не було. ТСН зв'язалася з підприємством “Укрбурштин”. Керівник повідомив, що про спільні координати чув і цю інформацію перевіряють. Спершу заявив про готовність коментувати, однак згодом відмовився. Мовляв, вивчити треба детально. Але часу до аукціону все менше. Він має відбутися вже 17 липня.

Нагадаємо, сьогодні, 1 липня, Корольовський районний суд міста Житомира задовольнив у повному обсязі клопотання прокуратури Житомирської області щодо спеціальної конфіскації у дохід держави незаконно здобутого бурштину вагою 9,2 тонни. Вартість “сонячного каміння” становить 12,5 млн грн. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *