Армія замість вишу: вступників в Україні забирають служити попри постанову Кабміну та обіцянки влади

Події

Цього року в Україні, у зв'язку з пандемією коронавірусу, весняний призов до армії перенесли на літо, а вступну кампанію відтермінували. Через це юнаки, яким виповнилося 18 років попри обіцянки профільних міністерств не забирати цьогорічних вступників до армії почали отримувати повістки від військкоматів, хоча хлопців віком 18-19 років відповідно до розпорядження уряду і так мали б призивати лише за бажанням і письмовою заявою.

До редакції ТСН.ua почали надходити звернення від батьків абітурієнтів, які тільки у серпні мають складати ЗНО, але вже на липень отримали повістки. Ми вирішили розібратися, чому так відбувається і як не потрапити до армії, замість університету. Оскільки цього літа таке питання може виникнути у багатьох вступників, яким вже виповнилося 18-20 років і вони хочуть продовжити навчання.

За словами батька 18-річного вступника, на початку року він надав військкомату документ з коледжу про те, що він дійсно навчається в коледжі до 30.06.2020, що давало йому право отримати відстрочку від призову до осені. “Не дивлячись на це, його не випускали з будівлі військкомату поки він не поставив підпис в журналі про те, що отримав повістку. На всі заяви сина про те, що він буде далі вчитися і мої телефонні розмови з представниками військкомату ми отримували одну відповідь: “Ми діємо в рамках чинного законодавства”. Свої дії вони виправдовували, посилаючись на Наказ Президента про продовження призовної кампанії до 31.07.2020 р.”, – зазначив батько хлопця.

Він також додав, що у військкоматі вимагають документи від органів або закладів освіти, які підтверджують те, що юнак буде продовжувати навчання. Однак таких документів, окрім запрошення на ЗНО, наразі немає і не можу бути, оскільки коледж хлопець вже закінчив, а вступити до університету ще не встиг.

Як коментують ситуацію у Міносвіти

На початку червня на той час виконувачка обов'язків очільниці Міносвіти Любомира Мандзій заявила, що цього літа через відтермінування вступної кампанії у зв'язку із пандемією COVID-19 випускників навчальних закладів не будуть призивати до армії. А у МОН навіть є про це домовленість з Міноборони. “Ми говорили з колегами з Міністерства оборона для того, аби не допустити таких випадків, коли не закінчивши, або випускники, яким 18 років вже у липні, коли ще немає результатів ЗНО і ще не розпочалася вступна кампанія, щоб їх не призивали в армію”, – заявляла Мандзій.

Однак, як бачимо на практиці, ця домовленість не діє, тому ТСН.ua ще раз звернувся з відповідним питанням до Міністерства освіти і науки України. У відомстві у відповідь на запит нам повідомили:

Що кажуть військові

Своєю чергою Міністерство оборони України ще 3 червня на своєму сайті опублікувало роз'яснення Головного управління персоналу ГШ ЗСУ з питань призову на строкову військову службу випускників закладів освіти 2020 року та осіб, яким не виповнилося 20 років. У документі зокрема йдеться про те, кому надається відстрочка від призову, а також зазначається: рекомендувати головам обласних та Київської міської призовних комісій, за поданням районних (міських) призовних комісій, надавати (за письмовими заявами призовників) відстрочки від призову за частиною п’ятнадцятою статті 17 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” до 01.10.2020 року громадянам України: 

для здобуття наступного ступеня освіти;
віком 18-19 років (відповідно до пункту 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 № 179-р (із змінами), яким визначено, що призов громадян України віком 18-19 років проводиться за їхнім бажанням (за письмовою заявою).

У Сухопутних військах України, яким і підпорядковуються комісаріати на місцях кажуть, що з постановою Кабміну і рекомендаціями згідні, але не все залежить від них. Мовляв, рішення по кожному окремому призовнику ухвалює колегіальний орган – призовна комісія. До її складу входить військовий комісар, а головує представник міської, або райдержадміністрації, якій врешті комісія і підпорядковується.

“Військовий комісар може 10 разів сказати комісії, що можливо призивати (прим. до 20 років) не потрібно, тому що не має письмової заяви, але рішення органу буде інше”, – пояснює в коментарі ТСН.ua начальник відділу комплектування рядовим сержантським складом та призову штабу командування ЗСУ Сухопутних військ полковник Микола Качаненко. 

Він визнав, що випадки призову без заяв все ж бувають, але говорить: “призовники цивільні люди, яким військовий комісар нічого не може зробити”. Знову ж таки питання вирішують комісії, які несуть відповідальність за ігнорування розпорядження Кабміну та рекомендацій не забирати примусово до армії тих, хто молодший 20 років, або збирається вступати на навчання. Стосовно останніх, то полковник Качаненко переконує, що комісаріатам направили розпорядження і рекомендації, але останнє слово тут теж за комісією.

Цікаво те, що не існує регламентованого переліку документів для вступника, який точно дозволить розраховувати на відстрочку. Тобто рішення “служити чи навчатися” врешті ухвалюють на власний розсуд. 

Який вихід?

Рішення призовної комісії можна оскаржити, якщо в ньому є очевидні порушення, як наприклад невиконання того ж самого розпорядження Кабміну. Зробити це можна двома способами:

звернутися до обласної призовної комісії;
або йти до суду.

Військові визнають, що через незвичний період призову, велику роль почав відігравати людський фактор, а комісії на місцях далеко не завжди поспішають виконувати рекомендації з Києва.

Автори: Роман Бойко, Ірина Загородня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *