Від приховування до локдаунів: що відомо про боротьбу Китаю з коронавірусом та яка ситуація у КНР зараз

Коронавірус

Після жорсткої боротьби із пандемією COVID-19 жителі Китаю поступово повертаються до звичного життя: робітники знову працюють на фабриках, для студентів поновилося очне навчання, а біля популярних ресторанів скупчуються черги. 

Водночас у великих містах носіння захисної маски, якого більше не вимагають за межами метро чи громадських місць, стало звичним явищем, пише The Associated Press.

Відновлення

“Таке враження, що життя відновилося”, – сказав шанувальник кінематографу Мен Сянью, коли у Пекіні після шестимісячної перерви знову запрацювали кінотеатри. Нагадаємо, що зала під час перегляду могла бути заповненою лише на 30%. 

Внутрішні подорожі у Китаї у порівнянні з минулим роком відновилися на 80%, тож не дивно, що на популярних напрямках сьогодні спостерігають скупчення людей із мінімальним дотриманням соціальної дистанції.

Нічне життя в Ухані у жовтні 2020 року.

Правляча комуністична партія Китаю скасувала низку найжорсткіших із будь-коли запроваджених карантинних обмежень, але продовжує пильнувати та попереджати нові спалахи. Щодня в країні повідомляють про близько десяти нових випадків зараження з-за кордону.

І все ж, після пандемії життя в Китаї змінилося. Більшість громадян має у своєму смартфоні додаток, що повідомляє про перебування у зараженій зоні. Він необхідний для того, щоб отримати доступ до багатьох офісних будівель, торгових центрів та туристичних об'єктів. Деякі громадські місця продовжують обмежувати денну кількість відвідувачів.

“Однак, із кожним днем ​​ці обмеження здаються менш суворими. Люди залишаються обережними: дехто все ще використовує серветки або рукавички, щоби не торкатися поверхні у ліфті, але всепроникаючий страх значною мірою випарувався”, – йдеться у матеріалі.

Проблемою залишається кількість робочих місць. Попри зріст економіки відновлення відбувається нерівномірно. Хоча великі компанії вже повернулися до звичного режиму роботи, споживчі витрати залишаються помірними, а дрібні підприємства скорочуються або закриваються.

Реакція та приховування

Нагадаємо, що саме у Китаї повідомили про перших пацієнтів, інфікованих невідомою хворобою. До середини грудня в країні нараховували всього шість випадків зараження на 100 тисяч населення. Додамо, що КНР не враховує у своїй статистиці пацієнтів із позитивними результатами тестів, якщо вони мають безсимптомний перебіг захворювання.

Перукарня в одному із торгових центрів Уханя у жовтні 2020 року.

На початку пандемії китайський уряд придушував попередження про спалах невідомої інфекції, звинувачуючи лікарів з Уханя, які розповідали про хворобу в соцмережах, у “поширенні чуток”. Влада також не одразу випустила інформацію про новий вірус, попри те, що в лікарнях почали з'являтися сотні заражених пацієнтів, і потенційна небезпека ставала дедалі більш очевидною.

Карантин в Ухані без попередження запровадили у ніч проти 23 січня. Ніхто не міг в'їхати чи виїхати з міста, в якому проживають 11 мільйонів людей. В наступні дні обмеження розповсюдили й на більшій частині провінції Хубей.

Через переповнені лікарні пацієнтів із легкими симптомами відпускали додому, де вони заражали інших, а поліція затримувала тих, хто розміщував у Мережі відеозаписи щодо “жахливих умов життя”. Водночас “державні ЗМІ зосередили увагу на героїчних зусиллях з порятунку людей, але не на недоліках, які робили ці зусилля необхідними”.

Втім, вже у березні, коли в країні майже не фіксували нових випадків місцевого зараження, влада почала швидко реагувати на будь-які повторні прояви інфекції, закриваючи цілі райони та проводячи масові тестування. 

“Місце, яке було найнебезпечнішим, тепер є найбезпечнішим”, – сказав Чен Джин, який продає м'ясо для барбекю на відкритому нічному ринку в Ухані. Його бізнес суттєво не відновився, але він сподівається побачити більше клієнтів у 2021 році.

Ухань у жовтні 2020 року.

Залишаються питання щодо того, чи намагалася влада приховати спалах COVID-19 та чи був він більш масштабним, аніж визнала правляча Комуністична партія. У виданні наголошують на тому, що локдаун в Ухані запровадили надто пізно, через що інфекція встигла проникнути на іншу частину Китаю та за межі країни.

Темна сторона влади

Комуністична партія вважає відносний успіх у боротьбі з пандемією підтвердженням свого однопартійного правління.

“У певному сенсі криза демонструє силу системи і її темну сторону, – підсумовують автори матеріалу. – Вірус стримується, але лише завдяки здатності уряду диктувати зміни і використовувати стеження та цензуру для контролю над своїми людьми”.

Загалом від початку пандемії в Китаї на COVID-19 захворіли 86 770 людей. З них 4 634 хворих померли від ускладнень інфекції, тоді як ще 81 821 пацієнт вилікувався. Станом на 16 грудня на лікуванні залишаються 315 пацієнтів із активною формою коронавірусу, стан восьми з них оцінюють як критичний. 

Нагадаємо, що у січні 2021 року експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я планують поїхати до Китаю, щоб розслідувати походження коронавірусу. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *