Парламент "провалив" поправку Податкового комітету: ціна пачки ТВЕНів від січня зросте майже вдвічі

Економіка

Верховна Рада не підтримала поправку Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики – щодо пом’якшення зростання акцизу на тютюнові вироби на електричного нагрівання (ТВЕНи).

За поправку проголосувало 211 депутатів з необхідних 226-ти. Про це свідчать дані офіційного сайту Верховної Ради.

Нагадаємо, Податковий комітет пропонував підвищити акциз на ТВЕНи на 200% плюс по 30% кожного наступного року до 2025 року.  Але оскільки депутати поправку не підтримали, від нового року вступить в силу ще більш масштабне підвищення акцизу на ТВЕНи – відразу на 320%.

Хоча виробники, ймовірно, візьмуть частину тягаря від підвищення акцизу на себе, тим не менш ціна на пачку ТВЕНів зросте з нинішніх 50 грн до, як мінімум, 80 грн.
 
Незважаючи на те, що в Україні вже близько 1 млн курців перейшли з традиційних сигарет на ТВЕНи, різке збільшення цін призведе до того, що частина споживачів знову повернеться до споживання найбільш шкідливих тютюнових виробів – традиційних сигарет, причому не факт що легальних.
 
Також є прогнози, що окрім контрабандних сигарет, на ринку України з’являться також і контрабандні ТВЕНи з Молдови, Білорусі і Російської Федерації, де ціни на ТВЕНи будуть приблизно в 1,5-2 рази нижчими, ніж в Україні.
 
Зважаючи на це, заплановані доходи від акцизу на ТВЕНи опиняться під загрозою. Що може призвести до додаткових втрат держбюджету на рівні 4,8-5 млрд грн.
 
Нагадаємо, що в 2019 роцы доходи держбюджету від тютюнового акцизу було недовиконано майже на 14 млрд грн, за перші 9 місяців 2020 року – на 9,7 млрд грн. Різке підвищення акцизів на ТВЕНи ще сильніше розширить втрати держбюджету від тютюнового акцизу.
 
Також під загрозою можуть опинитися робота тютюнових компаній, які входять до ТОП-10 платників податків України і які також у активно намагаються перевести власне виробництво з традиційних сигарет до потенційно менш шкідливих для здоров’я ТВЕНів.
 
Зокрема, два найбільших виробники ТВЕНів – компанії “Філіп Морріс Україна” та “Брітіш Амерікан Тобакко Україна” вже інвестували понад 200 млн грн у розбудову дистриб’ютерських мереж ТВЕНів – відповідно, IQOS i Glo.
 
Компанії мають великі виробництва в Харківській і Чернігівській областях, де працює понад 2 тис. осіб. Але також ці виробництва є основними клієнтами для кількох сотень середніх і малих компаній, де працює понад 50 тис. осіб.

“За останні роки ми інвестували в екосистему IQOS в Україні понад 140 млн доларів, забезпечили робочими місцями тисячі людей. Ми сприймаємо це підвищення як пряме повідомлення від уряду про те, що ми маємо зупинити подальші інвестиції в Україну. Наче держава нам каже: нам не потрібні ваші інвестиції, ваша фабрика, ваші співробітники і споживачі”, – пояснює ситуацію генеральний директор компанії “Філіп Морріс Україна” Костас Салварас.
 
Він нагадав, що у компанії були великі плани переведення частини потужностей фабрики компанії у Харківській області на виробництво ТВЕНів і перетворення її на великий експортний хаб для всієї Східної Європи.

“Наша фабрика в Харківській області розрахована на виробництво 40 млрд сигарет на рік. Зараз вона працює на половину своїх потужностей – 20 млрд сигарет, з яких 12 млрд йде на експорт. Але ринок сигарет скорочується, ми планували додаткові інвестиції у виробництво ТВЕНів в Україні. Це могло б перетворити нашу фабрику в експортний центр всієї Східної Європи”, – – заявив генеральний директор компанії “Філіп Морріс Україна” Костас Салварас.
 
Але через “провалену” поправку ці плани, так само як і вже вкладені іноземні інвестиції, опинилися під загрозою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *