Карантин в кредит: банки зменшують ліміти на картках, а позичальники просять відтермінувань

Економіка

Карантин подовжено ще на три тижні і далеко не факт, що він тоді і закінчиться. А це означає, що українцям ще більше треба буде затягти паски. За підрахунками уряду, вже два мільйони наших громадян через епідемію коронавірусу втратили роботу і засоби для існування. За різними соціологічними опитуваннями, кількість тих громадян, які зможуть протягнути ще місяць без щоденних доходів, лише третина серед опитуваних. А тих, у кого заощаджень немає взагалі, за час карантину зросла і зараз становить майже половину населення країни.

Залишаються банківські кредити, але й тут виникають проблеми. Ті, хто вже має позику, мусить її виплачувати при втрачених доходах. Тим, у кого її нема, банки можуть відмовити. Про несподіване життя у борг – йдеться у новинах “Спецкор” на 2+2.

Ірина – фахівець у галузі нерухомості й кризи ніяк не очікувала. Тож узяла кредит в банку для особистих потреб. Тепер, коли роботи нема, вирішила попросити в банку кредитні канікули. І отримала їх.

“Як таких канікул ніхто не дає, просто цього місяця я не заплачу півмісяця. Наступного доведеться сплатити подвійну плату по кредиту”, – каже позичальниця.

З трьох тисяч обов'язкового внеску Ірина сплатила лише тисячу. Втім, чи нарахують відсотки за кредитом, не береться й гадати – дізнається за місяць. Кредитні канікули банки почали надавати після рекомендації Нацбанку. Бо через карантинні обмеження частина клієнтів не може впоратися з виплатами боргу. Експерти радять спочатку відкрити сайт банку і подивитись, які пільги пропонують боржникам.

“І знайти інформацію про кредитні канікули бо як правило банки пишуть як звернутись. Якщо з цим є проблема, то потрібно звертатись телефоном”, – радить координатор проєктного офісу Незалежної асоціації банків України Дмитро Глінський.

Залежно від банку, умови кредитних канікул різняться. Тому експерти радять продивлятись, що пропонує банк, клієнтом якого ви є. Заявку на відтермінування платежів можна оформити через Інтернет або ж телефонувати просто в банк і домовлятись про пільгові умови для сплати боргу. Ігор Львов – віце-президент одного з українських банків, каже, що для його установи також не вигідно, якщо ви не зможете погасити кредит.

“Тому, як би ми не старалися, краще дати людині розкрутитися, ніж потім виставляти квартиру на торги, машину”, – пояснює банкір.

Однак і банки воліють перестрахуватися із новими позичальниками. Деякі з них на період карантину почали знижувати кредитні ліміти навіть на картках клієнтів.

“Оскільки банки очікують, що в людей зменшуються доходи, вони зменшують розмір кредитного ліміту. Їх можна зрозуміти – люди перестануть повертати кредити, тому зменшують розмір видачі”, – каже фінансовий аналітик Михайло Демків.

Експерти кажуть, що люди після карантину не зможуть залатати боргові діри, а гроші потрібні тут і зараз. Тому Михайло передбачає ситуацію, подібну до тієї, що склалася після кризи 2014 року. Банки грошей не давали. Але завжди будуть ті, хто радо підтримає збіднілий люд. За набагато вищі відсотки.

“Це, на жаль, призведе до того, що фінустанови  – такі, як ломбарди – знову отримають клієнтів, яким діватись нікуди, треба фінансувати свої поточні витрати”, – впевнений аналітик.

Втім, навіть якщо у вас кредит є і банк погодився на відтермінування, це не означає, що хтось вам борг пробачив назавжди. Сплачувати рахунки доведеться після закінчення терміну кредитних канікул.

Кореспондент “Спецкор” Раміль Єнікєєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *