Другий раунд роботи місії МВФ в Україні почнеться вже у січні – міністр фінансів

Економіка

Перший транш від МВФ у 2 мільярди 100 мільйонів доларів Україна отримала ще в червні. Від початку 2021 року очікується отримання ще 700 мільйонів доларів. 

Про це міністр фінансів України Сергій Марченко сказав в інтерв'ю журналістці ТСН.ua Христині Зеленюк.

 23 грудня місія МВФ завершила свій перший етап онлайн-роботи в Україні. Сергій Марченко зазначив, що другий етап почнеться після зимових свят:

“У них Різдвяні канікули, “другий раунд” буде в січні. Саме на початку січня ми розпочнемо знову роботу. Вона досить цікава, продуктивна, багато дискусій, обговорюється модальність майбутньої програми, кроки, які маємо зробити, попередні кроки та структурні маяки. Також бюджет: яким чином ми будемо балансувати, який розмір дефіциту”.

Програма фінансування була розрахована до 2022 року, але є розуміння, що МВФ хоче її продовжити. Перший транш Україна отримала в червні місяці (2,1 млрд доларів). Ще 700-800 млн доларів мало надійти в цьому році, але кошти перенесені на наступний рік.

“700 мільйонів доларів ми зможемо отримати після того, як проведемо перегляд програми. Буде погодження на рівні місії та на рівні менеджменту МВФ. Нас цікавлять не тільки гроші, важлива довіра і кроки в процесі перемовин, які нас наближають до траншу. Це важливіше, ніж просто отримати транш вже завтра. Немає такої критичної необхідності в транші. Є критична необхідність бути в програмі і виконувати взяті на себе зобов'язання”.

Як зазначив Сергій Марченко, МВФ висунув Україні низку маркерів. Деякі вже виконані, інші – чекають попереду:

“Ми фактично виконали всі маркери, які стосувалися урядових заходів. Це ринкове тарифоутворення і трансформація податкової і митної служби (від 1 січня вони вже працюватимуть в форматі єдиної юридичної особи). Також це заходи щодо врегулювання проблемних кредитів державних банків, і інші заходи, які передбачалися по програмі. Ми фактично виконали взяті на себе зобов'язання. Але там є і інші заходи в частинах антикорупції і реформи судової системи, які, скажімо так, є актуальними, і Фонд найбільше наголошує саме на необхідності реалізації цих заходів. Вони є критичними на цей момент”.

Міністр фінансів зазначив, що скандальне рішення Конституційного суду, яке підважило існування антикорупційної інфраструктури в Україні, не вплинуло на перемовини з МВФ:  

“Перемовини не зупинилися, але постали ті питання, які ми маємо вирішити. Конституційний суд – незалежна установа в будь-якій країні. І ніхто не міг і не може впливати на рішення Конституційного суду. Оскільки ця ситуація виникла – вона несе загрозу національній безпеці країни, і тому на цей виклик держава має мати відповідь. Вже підготовлені проєкти закону, деякі вже ухвалені Верховною Радою, деякі будуть на порядку денному наступної сесії. Я сподіваюся, що парламентарі підтримають ці проєкти законів, які дозволять розблокувати співпрацю з МВФ і вийти на перегляд програми”.

Якщо в першій половині січня Верховна Рада ухвалить всі необхідні законопроєкти і поверне позбавлення волі за брехню в деклараціях чиновників – це дасть додаткові інструменти у перемовинах з МВФ:

“Хотілось, щоб це було чим раніше, тим краще. Ми не можемо впливати на вищі законодавчі органи держави. Але ми, як уряд, артикулюємо на пріоритетності саме цих законопроєктів”.

Нагадаємо, що Сергій Марченко заявив, що у 2021 році курс гривні буде стабільним. Можливі невеликі коливання, але українцям нема про що перейматися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *