Через карантин в Україні падає попит на кредити – опитування банків

Економіка

Через карантин, що діє в Україні вже другий місяць задля недопущення поширення нового коронавірусу COVID-19, падає попит на банківські кредити як серед населення, так і серед бізнесу. Водночас встановлюються більш жорсткі стандарти кредитування, а також зростає кількість запитів на реструктуризацію від підприємств-позичальників.

Про це свідчать результати “Опитування про умови банківського кредитування” за другий квартал 2020 року, яке фахівці Нацбанку провели від 19 березня до 9 квітня.

Топменеджери банків очікують, що протягом наступного кварталу та в найближчі 12 місяців загалом попит на кредити скорочуватиметься.

У НБУ констатують, що “така думка відображає злам попередніх тенденцій, адже досі банки зберігали позитивні очікування щодо зростання попиту на кредити зі сторони населення та бізнесу, та щодо умов кредитування. Крім того, банки очікують зростання ризиків. В першу чергу – кредитного”.

Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: ВВП – мінус 4,8%, середньорічний курс долара США – 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Водночас в Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%.

Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року – за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня здешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття. Світовий банк прогнозує падіння ВВП України на 3,5% у 2020 році. Також через пандемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *